Život je pohyb, tak proč se přestat hýbat?
Cvičení může být buď způsob života nebo skutečná potřeba. V každém případě je však důležité vědět, že špatné návyky jsou nejhorším nepřítelem vašich kloubů: nevyvážená strava, špatné držení těla a nevhodná fyzická zátěž (nebo dokonce pohyby způsobující traumata, jako v případě těžce fyzicky pracujících osob a sportovců) mohou vážně omezit svobodu pohybu.
Je důležité zvážit tři klíčové prvky, které mohou pomoci znovu získat Vaši přirozenou schopnost pohybu.
Cvičení
Ukázalo se, že při správném provádění cviků se nezvyšuje riziko rozvoje artrózy kyčle a kolena, ani nezhoršuje stávající stav. Ve skutečnosti je vhodné cvičení prospěšné pro zlepšení funkčnosti kloubu a snížení bolesti.
Za zmínku také stojí, že vhodné cvičení výrazně zlepšuje naše celkové zdraví, kondici a psychickou pohodu. Zároveň snižuje pocit úzkosti, deprese a osamělosti. Kromě toho zvyšuje kvalitu života a může pomoci předcházet některým nemocem.
Terapie
Onemocnění kloubů stále více ovlivňuje svobodu pohybu a kvalitu života. Bolest kloubů však lze kontrolovat a léčit. Specialista Vám může pomoci určit příčinu bolesti a vybrat tu nejvhodnější terapii.
Mezi možná farmakologická řešení patří léky proti bolesti (např. paracetamol), léky snižující zánět – nesteroidní antirevmatika (NSAID), intraartikulární injekce (kortikosteroidy a kyselina hyaluronová). Nefarmakologická léčba zahrnuje fyzikální terapii a změnu životního stylu, ve vážnějších případech chirurgický zákrok.
Strava
Vyvážená strava a několik drobných změn ve vašem každodenním životě může být opravdu důležité pro prevenci poškození chrupavky. Je to především proto, že patologické změny v kloubech se pravděpodobněji vyvinou v případě vyššího podílu tukové tkáně v těle. Zdravá a vyvážená strava přispívá ke snížení hmotnosti zatěžující klouby, a tím ke zlepšení fyzické výkonnosti.
Cvičení ke zvýšení pohyblivosti a síly svalů
Pravidelné cvičení hraje důležitou roli v prevenci a léčbě osteoartrózy.
Existují dva typy pohybových cvičení: mobilizace kloubů a posílení svalů. V obou případech závisí úspěch rehabilitace na vrozených a morálních vlastnostech jedince.
Pokud je cvičení prováděno správně, zvyšuje se pružnost pohybového aparátu, zlepšuje se krevní oběh a lze také ovlivnit tělesnou hmotnost.
Kinezioterapie uvolňuje artrotické klouby, léčí ztuhlost svalů a posiluje svaly pomocí vhodných izometrických cviků. Užitečná jsou také posturální, statická a dynamická cvičení.
U pacientů s osteoartrózou je hydrokinezioterapie užitečnou rehabilitační léčbou, která se provádí v teplé vodě. Využívá princip nadnášení vodou a její tepelný účinek tak, aby zmírnila tlak a uvolnila ztuhlost kloubů. Tento typ terapie se provádí ve speciálních lázeňských zařízeních.
Během nezánětlivé fáze a za předpokladu, že neexistují žádné kontraindikace (např. kardiovaskulární nebo infekční onemocnění atd.) lze absolvovat bahenní terapii, která snižuje bolest, uvolňuje svalové napětí a zmírňuje ztuhlost kloubů.
Další vhodné fyzikální terapie jsou iontoforéza, tepelná terapie a TENS (transkutánní elektrická nervová stimulace).
Doporučené cviky
Podívejte se na několik jednoduchých cvičení na vaše kolena, kyčle a ramena, která můžete provádět doma.
Koleno
Cvičení posilující svaly
Položte se na záda a natáhněte paže a nohy. Pokrčte nohu a udržujte chodidlo pevně na zemi; zvedněte a protáhněte druhou nohu a ponechte koleno zcela natažené. Zůstaňte v této poloze alespoň 3 sekundy; poté pomalu spusťte nohu k zemi; nepovolujte však při tom svaly stehen. Cvik opakujte 10x ve dvou sériích, střídavě obě nohy.
Co potřebujete: podložku
Pro zvýšení intenzity cvičení můžete použít závaží na kotníky.
Cvičení posilující svaly
Položte se na břicho s nataženýma nohama a rukama založenýma pod hlavou. Nechte jednu nohu nataženou a ohněte koleno druhé nohy. Opakujte několikrát, střídavě obě nohy.
Co potřebujete: podložku
Pro zvýšení intenzity cvičení použijte závaží na kotníky.
Cvičení posilující svaly
Posaďte se na židli, držte chodidla na zemi. Natáhněte jednu nohu a zcela propněte koleno. Držte pozici po dobu 10 sekund. Opakujte několikrát, střídavě obě nohy.
Co potřebujete: židli
Pro zvýšení intenzity cvičení použijte závaží na kotníky.
Cvičení posilující svaly
Posaďte se na židli, držte chodidla na zemi. Natáhněte jednu nohu a zcela propněte koleno. Držte pozici po dobu 10 sekund. Opakujte několikrát, střídavě obě nohy.
Co potřebujete: židli
Pro zvýšení intenzity cvičení použijte závaží na kotníky.
Cvičení posilující svaly
Položte se na záda a natáhněte paže a nohy. Ohněte zdravou nohu a přitáhněte koleno k hrudníku tak, aby druhá noha zůstala natažená.
Co potřebujete: podložku.
Cvičení posilující svaly
Posaďte se na zem a natáhněte nohy. Natáhněte ruce a dotkněte se prstů na nohou – snažte se udržet koleno napnuté co to jen jde (neprovádějte toto cvičení, pokud máte potíže se zády). Pocítíte tah v zadní části stehna.
Co potřebujete: podložku.
Kyčel
Cvičení posilující svaly
Položte se na záda. Záda tlačte co nejvíce k podložce. Ruce nechte podél těla. Pokrčte nohy a udržujte chodidla pevně na zemi. Poté zvedněte pánev a držte polohu po dobu 5 sekund. Vraťte se pomalu do výchozí polohy, ale dejte pozor, abyste neprohýbali záda. Cvik opakujte 12 – 15x ve 3-4 sériích.
Co potřebujete: podložku.
Cvičení posilující svaly
Položte se na bok na tu stranu, která Vás nebolí. Položte ruku pod hlavu. Zvedněte nataženou nohu bolestivé kyčle asi 15 cm nad zem. Držte 2-3 sekundy. Poté spusťte nohu dolů, aby se opět pomalu dotýkala druhé nohy (obě nohy by měly být rovnoběžné). Zkuste stejné cvičení i na bolestivou nohu, ale přestaňte, pokud bude bolest příliš velká. Cvik opakujte 10x.
Co potřebujete: podložku.
Cvičení posilující svaly
Posaďte se na zem a natáhněte obě nohy. Pokrčte jednu nohu a položte ji přes nataženou druhou nohu. Trup otáčejte opačným směrem. Paží si přitáhněte koleno k hrudi, tím protáhnete vnější stranu kyčle. Držte polohu po dobu asi 15 sekund, poté opakujte s druhou nohou.
Co potřebujete: podložku.
Cvičení posilující svaly
Posaďte se na zem, pokrčte obě nohy, spojte chodidla a nechte kolena spadnout k zemi. Uchopte chodidla a ohněte trup dopředu. Ucítíte napětí v tříslech a v dolní části zad. Držte polohu po dobu asi 20 sekund.
Co potřebujete: podložku.
Rameno
Cvičení posilující svaly
Vezměte si elastickou gumu na posilování a připevněte ji ke zdi ve výši pasu. Postavte se bokem ke zdi a chytněte gumu rukou vzdálenější od zdi. Natáhněte gumu směrem ven a vodorovně před sebe, s loktem ohnutým do 45 stupňů. Cvičení několikrát opakujte.
Co potřebujete: elastickou gumu na posilování.
Cvičení posilující svaly
Vezměte si elastickou gumu na posilování a připevněte ji ke zdi ve výši pasu. Postavte se bokem ke zdi a chytněte gumu rukou blíže ke zdi. Udržujte loket ohnutý. Přitáhněte gumu k hrudníku. Opakujte několikrát.
Co potřebujete: elastickou gumu na posilování a hák ve zdi.
Cvičení posilující svaly
Vezměte tyč a držte ji vodorovně před sebou, s lokty ohnutými v úhlu 90 stupňů. Vaší zdravou paží zatlačte ruku s bolavým ramenem směrem ven. Opakujte 20x. Opakujte pohyb s tyčí za zády a nataženýma rukama.
Co potřebujete: tyč
Cvičení posilující svaly
Položte ruku a loket na hranu otevřených dveří. Mírně přitáhněte trup dopředu, dokud neucítíte napjaté svaly na hrudi. Držte polohu po dobu asi 30 sekund. Opakujte s druhou rukou.
Cvičení posilující svaly
Položte se na záda a položte ruce pod hlavu. Spojte lokty před obličejem a otevřete je až na podlahu. Držte polohu a zatlačte lokty do podlahy. Opakujte několikrát.
Co potřebujete: podložku
Důležitost správné stravy pro zdravé klouby
Vaše strava může ovlivňovat vaše klouby. Zatímco různé molekulární mechanismy ovlivněné vaší potravou mohou poškodit kloubní tkáně, existuje také mnoho látek, které mohou kloubům naopak prospět. Tyto látky, tzv. fytonutrienty, se vyskytují ve významném množství v ovoci, čaji, koření, vínu a zelenině. Bylo prokázáno, že tyto látky mají protizánětlivé a antikatabolické vlastnosti a chrání buňky před oxidačním stresem.
Také omega-3 mastné kyseliny snižují zánět kloubů a zlepšují klinické příznaky u pacientů s revmatickými chorobami. Tyto látky se vyskytují např. v rybách, rybím oleji, lnu a vlašských oříšcích.
Obecně je důležité dodržovat zdravou a rozmanitou stravu.
Potraviny živočišného původu, jako je maso, mléko, sýr a vejce, jezte s mírou, zařaďte do svého jídelníčku ryby.
Zařaďte do jídelníčku různé druhy celozrnných obilovin.
Vláknina, která se nachází v ovoci, zelenině, luštěninách a celozrnných potravinách, je vhodná pro naši střevní flóru. Vyvážená střevní flóra, obecně známá jako „střevní mikrobiota“, umožňuje vstřebávání a přeměnu vitamínů, zlepšuje gastrointestinální funkce, pomáhá udržovat ideální tělesnou hmotnost a chrání před střevními a systémovými záněty.
Čerstvé, sezónní ovoce a zelenina, luštěniny, olejnatá semena, extra panenský olivový olej, bobule, plody lesa – tyto potraviny by nikdy neměly chybět na Vašem stole.
Vysoká konzumace kávy je spojena se zvýšeným rizikem řídnutí kostí, což nás činí více náchylnými k osteoporóze.
Některé studie ukazují na vzájemný vztah – často nerozpoznatelný – mezi celiakii a nástupem některých autoimunitních onemocnění. Lepek je složen z proteinů, které se nachází v pšenici a jiných obilných zrnech přítomných v potravinách.
Aby se zabránilo podráždění nebo přecitlivělosti na lepek, je vhodné změnit příjem obilnin a vybírat si především ty, které jsou bez lepku, jako je například rýže, kukuřice, pohanka, quinoa, proso a oves. Tyto obilniny obsahují pouze malé množství lepku, které nezpůsobuje podráždění organismu.
Takové potraviny obsahují cukry, které rychle zvýší hladinu glukózy v krvi a mohou vyvolat cukrovku u geneticky predisponovaných lidí. Vysoká hladina inzulínu je spojena s chronickými záněty a nárustem tuku, což má také za následek přibírání na váze.
Potraviny s vysokým glykemickým indexem jsou: bílý cukr, dezerty, fruktóza; kukuřičný, rýžový, pšeničný nebo glukózový cukr; maltodextrin, škrob, modifikovaný škrob, bílá mouka; bílá nebo pufovaná rýže, rýžové koláčky, rýžová mouka, rýžové mléko, kukuřice, slazené cereálie; alkohol; červené maso, uzené maso, uzeniny; brambory, hranolky, slazené nealkoholické nápoje (včetně „dietních“ verzí).