
Intraartikulární terapie kyselinou hyaluronovou (viskosuplementace) spočívá v aplikaci přípravku přímo do dutiny postiženého kloubu.
Kyselina hyaluronová obnovuje viskoelastické vlastnosti synoviální tekutiny, která je ve zdravých kloubech produkována synoviální membránou a vyplňuje kloubní dutinu.
Věk, přetížení, metabolické abnormality a poranění mohou mít negativní dopad na klouby a mohou v nich vyvolávat degenerativní změny, které se časem stávají nevratnými. Tyto faktory snižují kvalitu a množství kyseliny hyaluronové v synoviální tekutině, čímž se zhoršuje její schopnost chránit chrupavku před zvýšeným třením a mechanickým namáháním.
Odborníci v oblasti osteoartrózy se shodují na vynikajícím poměru rizika a přínosu intraartikulární terapie kyselinou hyaluronovou (viskosuplementace). V první linii léčby OA ji doporučují zejména u komorbiditních pacientů. Intraartikulární aplikace kyseliny hyaluronové umožňuje snížit spotřebu nestereoidních antiflogistik a následně omezit nežádoucí účinky spojené s těmito léky.
Intraartikulární injekce mohou být podávány pouze kvalifikovanými lékaři.
Předpoklady pro optimální účinnost
Díky těmto skutečnostem je Hymovis® inovativním produktem s reologickými vlastnostmi, které jsou velmi podobné synoviální tekutině. Díky tomu je zajištěna správná lubrikace kloubů a ochrana chrupavky před mechanickým namáháním.
Důležitá pravidla pro zajištění bezpečné aplikace
Klinická zkušenost
Je nezbytné, aby měl lékař zkušenost s podáváním intraartikulárních injekcí a aby si byl plně vědom indikací, kontraindikací a dávkovacího režimu pro každý kloub.


Informovanost pacienta
Pacient by měl být informován o kontraindikacích a alternativních terapiích. Za tímto účelem by se pacient měl poradit s lékařem, který je oprávněn podávat intraartikulární injekce.
Co dělat po intraartikulární aplikaci.
Pacient by se měl řídit několika jednoduchými pokyny, aby byly zajištěny optimální výsledky terapie.
Během terapie by měl pacient vynechat nebo alespoň omezit namáhavé a sportovní aktivity. Odborníci doporučují klidový režim alespoň 12 až 24 hodin. Během této doby smí pacient pomalu chodit, ale měl by se vyhnout aktivitám, které mají velký mechanický dopad na kloub, jako např. běh nebo zvedání těžkých břemen.
Pacient může po injekci pociťovat mírný pocit pálení; v takovém případě by měl ponechat kloub v klidu a postižené místo ledovat.
V průběhu léčby je důležité zabránit jakémukoliv novému zranění. Pacient by měl zvážit všechny související rizikové faktory a dodržovat vyváženou stravu, která zajistí zdraví kloubů. Také je vhodné doplnit léčbu užíváním vhodných orálních chondroprotektiv.
Poraďte se se svým fyzioterapeutem ohledně vytvoření cíleného cvičebního plánu pro opětovné získání mobility a posílení svalů kolem kloubu.