Viskosuplementace – bezpečná terapie

infiltrazioni_scheletro

Intraartikulární terapie kyselinou hyaluronovou (viskosuplementace) spočívá v aplikaci přípravku přímo do dutiny postiženého kloubu.
Kyselina hyaluronová obnovuje viskoelastické vlastnosti synoviální tekutiny, která je ve zdravých kloubech produkována synoviální membránou a vyplňuje kloubní dutinu.

Věk, přetížení, metabolické abnormality a poranění mohou mít negativní dopad na klouby a mohou v nich vyvolávat degenerativní změny, které se časem stávají nevratnými. Tyto faktory snižují kvalitu a množství kyseliny hyaluronové v synoviální tekutině, čímž se zhoršuje její schopnost chránit chrupavku před zvýšeným třením a mechanickým namáháním.

Odborníci v oblasti osteoartrózy se shodují na vynikajícím poměru rizika a přínosu intraartikulární terapie kyselinou hyaluronovou (viskosuplementace). V první linii léčby OA ji doporučují zejména u komorbiditních pacientů. Intraartikulární aplikace kyseliny hyaluronové umožňuje snížit spotřebu nestereoidních antiflogistik a následně omezit nežádoucí účinky spojené s těmito léky.

Intraartikulární injekce mohou být podávány pouze kvalifikovanými lékaři.

Předpoklady pro optimální účinnost

Účinná léčba

Intraartikulární terapie je jednoduchá léčba, která umožňuje injekční aplikaci přípravků na bázi kyseliny hyaluronové přímo do postižené kloubní dutiny, čímž dochází k obnově fyziologické hladiny kyseliny hyaluronové.

V průběhu posledního desetiletí bylo vyvinuto mnoho léčebných postupů nápravy poškozených kloubů (některé chirurgické), ale žádný z nich nebyl schopen regenerace hyalinní chrupavky se všemi svými anatomickými a biomechanickými vlastnostmi. Hymovis® jako hyaluronová kyselina nové generace vyniká mezi ostatními přípravky svými jedinečnými inovativními reologickými vlastnostmi. Kromě toho bylo také prokázáno, že Hymovis® je schopen účinně působit proti zánětlivým procesům, které jsou charakteristické pro osteoartrózu (OLIVIERO, a kol. 2013).

Pokročilé technologie a jejich biologická role

Biologická role kyseliny hyaluronové je pro úspěch této terapie zcela zásadní. To je především patrné při porovnání přípravků s odlišnými molekulárními hmotnostmi a jejich molekulových struktur.

Hymovis® je sterilní, nepyrogenní viskoelastický hydrogel s optimální molekulovou hmotností (500 – 730 kDa). Minimální, nicméně sofistikovaná chemická modifikace hexadecylamidem, která dopadá jen na 2-3 % celé molekuly, jí umožňuje zcela obnovovat její prostorovou molekulovou strukturu, a to i po opakovaném mechanickém namáhání (technologie MO.RE), čímž si stále zachovává své unikátní lubrikační, tlumící vlastnosti a dobu působnosti v kloubu prodlužuje až na 28 dní.

Díky těmto skutečnostem je Hymovis® inovativním produktem s reologickými vlastnostmi, které jsou velmi podobné synoviální tekutině. Díky tomu je zajištěna správná lubrikace kloubů a ochrana chrupavky před mechanickým namáháním.

Důležitá pravidla pro zajištění bezpečné aplikace

1

Přesvědčte se, že kloub nevykazuje žádné známky zánětu. Pokud ano, není vhodné zahajovat léčbu.

2

Nevpichujte injekci v místě poškozené kůže.

3

Pokud je v kloubu přítomen výpotek, odstraňte jej ještě před aplikací.

4

Zajistěte důkladnou dezinfekci místa vpichu.

5

Nepoužívejte dezinfekční prostředky, které obsahují kvartérní amoniové soli, protože kyselina hyaluronová se může v jejich přítomnosti vysrážet.

6

Sterilní jehlou pomalu vstříkněte roztok do kloubu.

Klinická zkušenost

Je nezbytné, aby měl lékař zkušenost s podáváním intraartikulárních injekcí a aby si byl plně vědom indikací, kontraindikací a dávkovacího režimu pro každý kloub.

infiltrazione_medico_ipad
infiltrazione_paziente_informato

Informovanost pacienta

Pacient by měl být informován o kontraindikacích a alternativních terapiích. Za tímto účelem by se pacient měl poradit s lékařem, který je oprávněn podávat intraartikulární injekce.

Co dělat po intraartikulární aplikaci.

Pacient by se měl řídit několika jednoduchými pokyny, aby byly zajištěny optimální výsledky terapie.

Během terapie by měl pacient vynechat nebo alespoň omezit namáhavé a sportovní aktivity. Odborníci doporučují klidový režim alespoň 12 až 24 hodin. Během této doby smí pacient pomalu chodit, ale měl by se vyhnout aktivitám, které mají velký mechanický dopad na kloub, jako např. běh nebo zvedání těžkých břemen.

Pacient může po injekci pociťovat mírný pocit pálení; v takovém případě by měl ponechat kloub v klidu a postižené místo ledovat.

V průběhu léčby je důležité zabránit jakémukoliv novému zranění. Pacient by měl zvážit všechny související rizikové faktory a dodržovat vyváženou stravu, která zajistí zdraví kloubů. Také je vhodné doplnit léčbu užíváním vhodných orálních chondroprotektiv.

Poraďte se se svým fyzioterapeutem ohledně vytvoření cíleného cvičebního plánu pro opětovné získání mobility a posílení svalů kolem kloubu.

Informace o cookie

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Tento web je určen pouze pro odborné pracovníky ve zdravotnictví.

Pokud jste odborný pracovník ve zdravotnictví, pro vstup na tyto stránky prosím klikněte na ANO. Pokud nejste, klikněte na NE pro odchod z těchto stránek.