Kyselina hyaluronová: plně biokompatibilní látka

Kyselina hyaluronová je biologický polymer patřící do rodiny glykosaminoglykanů, které jsou přirozeně přítomny v lidském těle, ale také v bakteriích, houbách a zvířecích tkáních. Její biokompatibilita s lidským tělem umožňuje dokonalou integraci se všemi tkáněmi.

Kde se nachází

Nachází se především v pokožce, v kloubní chrupavce, v synoviální tekutině, která vyplňuje dutiny kloubů, ve šlachách a ve sklivci oka.

K čemu slouží

Zlepšuje hydrataci, soudržnost a pružnost tkání, je klíčovým prvkem při hojení ran a je nezbytná pro normální funkci kloubů.

K čemu se používá

Používá se při léčbě akutních nebo chronických kožních ran; pro intraartikulární léčbu traumatických nebo degenerativních onemocnění kloubů; v oční a všeobecné chirurgii jako antiadhezivní prostředek a také v oblasti krásy a životního stylu při aplikacích v estetické medicíně.

Hymovis_H2O

Kyselina hyaluronová přítomná v tkáních je průběžně metabolizována a vylučována, takže ji tělo musí neustále syntetizovat a nahrazovat.

Během fyziologického stárnutí nebo za určitých patologických stavů je produkce kyseliny hyaluronové snížená, což vede např. ke stárnutí kůže nebo osteoartróze.

Zlepšení funkce kloubů a úleva od bolesti

Při injekční aplikaci kyseliny hyaluronové přímo do kloubu (intraartikulární podání kyseliny hyaluronové – IAHA terapie) se prokázalo, že IAHA brání nebo oddaluje nástup artrotických změn v kloubní chrupavce tím, že obnovuje viskoelasticitu synoviální tekutiny, zlepšuje hybnost kloubu a zmírňuje bolest. Kromě toho je prokázáno, že zpomaluje fyziologickou degradaci chrupavky..

Vliv kyseliny hyaluronové na klouby

Kyselina hyaluronová je přirozeně přítomna v kapalině, která vyplňuje kloubní dutinu (synoviální tekutina). Pomáhá udržovat pružnost chrupavky a zlepšuje její nosnou funkci. Čím pomalejší je pohyb (např. v klidu nebo při chůzi), tím vyšší je viskozita synoviální tekutiny i její lubrikační kapacita. Naopak, čím větší je pohyb (např. při běhu), tím nižší je její viskozita. Stává se více elastickou – je schopna lépe tlumit nárazy, a tím chrupavku chrání před nadměrným mechanickým namáháním nebo před možnými traumaty.
Kyselina hyaluronová je navíc díky své schopnosti vázat se na specifické receptory schopna tlumit zánětlivé reakce a bolest.

Proč se využívá

Na několika zvířecích modelech bylo prokázáno, že intraartikulární aplikace kyseliny hyaluronové je prospěšná při prevenci nebo oddálení nástupu artrotických změn v kloubní chrupavce. Chronická bolest kloubů postihuje miliony lidí po celém světě. Má tendenci se zhoršovat s přibývajícím věkem; také se ale může objevit následkem úrazu nebo mikrotraumat v kloubu i v mladším věku.

Ne všechny kyseliny hyaluronové jsou stejné

Vlastnosti kyseliny hyaluronové závisí na délce řetězce a na její molekulové hmotnosti. Rozlišujeme 4 generace kyseliny hyaluronové.

První generace

Kyselina hyaluronová s nízkou molekulovou hmotností:


Díky své farmakologické aktivitě stimuluje produkci endogenní kyseliny hyaluronové, čímž pomáhá zpomalit a v některých případech zastavit progresi onemocnění (DMOAD – Disease Modifying OA Drug).

Druhá generace

Kyselina hyaluronová se středně vysokou molekulární hmotností (MW > 1000 KDa).

Má především lubrikační účinek, významně tlumí a absorbuje nárazy v kloubu, které mohou způsobovat traumata nebo těžká poranění.

Třetí generace

Zesíťovaná kyselina hyaluronová:

Nemá žádnou biologickou aktivitu, ale má významné lubrikační a tlumicí vlastnosti.

Čtvrtá generace

Kyselina hyaluronová s technologií MO.RE (Mobile REticulum).

Hymovis® vyrábí přední italská společnost Fidia s více než 50ti letou zkušeností s kyselinou hyaluronovou. Na základě patentované molekuly HYADD 4 (parciální hexadecylamid kyseliny hyaluronové) má Hymovis® inovativní viskoelastické vlastnosti, které mu umožňují zcela obnovovat svou molekulovou strukturu, a to i po opakovaném mechanickém namáhání díky minimální, ale významné chemické modifikaci, která mění jen 2–3 % celé molekuly (technologie MO.RE. – Mobile REticulum). Hymovis® také prokázal schopnost tlumit zánětlivé procesy, které jsou charakteristické pro osteoartrózu (OLIVIERO, et. Al. 2013).

Moderní řešení pro svobodu pohybu.

Hymovis® je indikován pro léčbu bolesti u osteoartrózy kloubů, pro konzervativní terapii poškození menisku kolenního kloubu a pro zlepšení kloubní mobility zvýšením elasticity a viskozity synoviální tekutiny.

Jeden cyklus léčby osteroartrózy spočívá v aplikaci dvou injekcí s týdenním odstupem.

Injekční aplikace Hymovis® by měla být prováděna pouze odborným lékařem.

Hymovis® zpomaluje degradaci chrupavky a zlepšuje lubrikační a tlumicí vlastnosti synoviální tekutiny, čímž chrání chrupavky a měkké tkáně před mechanickým poškozením.

Hymovis v kloubech přetrvává po dobu až 28 dnů. Patentovaná technologie MO.RE.® – MObile REticulum – Technology (patentováno společností Fidia) umožňuje po mechanickém namáhání okamžitou obnovu a návrat své původní molekulární struktury a díky tomu přípravek Hymovis® vykazuje unikátní reologické vlastnosti.

Hymovis® výrazně redukuje příznaky OA, čímž snižuje potřebu analgetik a výrazně zlepšuje kvalitu života pacienta.

Zjistěte více o přípravku Hymovis®: od diagnózy po léčbu hydrogelem kyseliny hyaluronové
Scopri in pochi minuti Hymovis®, dalla patologia alla terapia con il gel a base di acido ialuronico.

Informace o cookie

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Tento web je určen pouze pro odborné pracovníky ve zdravotnictví.

Pokud jste odborný pracovník ve zdravotnictví, pro vstup na tyto stránky prosím klikněte na ANO. Pokud nejste, klikněte na NE pro odchod z těchto stránek.